
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej – podróż do korzeni regionu
2025-03-02
Rymanów-Zdrój
2025-03-02
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej – podróż do korzeni regionu
2025-03-02
Rymanów-Zdrój
2025-03-02Wyprawa na górę Cergową

Góra Cergowa (716 m n.p.m.) to jedno z najciekawszych miejsc w Beskidzie Niskim
Wycieczka na nią obfituje w piękne krajobrazy, to miejsce interesujące nie tylko dla przyrodników, ale też miłośników historii.
Wyruszając na Cergową z Kombornii, warto w pierwszym etapie skorzystać z samochodu i podjechać do parkingów przy konkretnych szlakach. Oczywiście, chociaż góra nie jest bardzo wysoka, należy przygotować się do wędrówki, jak do każdej wyprawy w góry, podstawą będą tu wygodne buty trekkingowe, odzież dostosowana do pogody oraz zapas wody i przekąsek.
Którędy na Cergową?
Najłatwiejszy żółty szlak na Cergową wiedzie z centrum Dukli. Przejście trasy to około 2-3 godziny dla większości turystów, także tych z dziećmi.
Na szczyt można otrzeć także szlakiem papieskim - rozpoczynającym się od Ciułówki, a prowadzącym szlakiem z kapliczkami i miejscami kultu związanymi ze świętym Janem z Dukli. Trzeba przygotować się również na około 2,5 godzinny spacer po zróżnicowanym terenie. Niemniej jednak również ta trasa nie należy do trudnych.
Najtrudniejszym podejściem na górę Cergową jest czerwony szlak, czyli Główny Szlak Beskidzki. Z Beskidu Dukielskiego można nim dotrzeć na Cergową w 3-4 godziny, a trasa chociaż bardziej urozmaicona, obfitująca w miejsca widokowe i na Tatry i na Bieszczady, ma także bardziej strome podejścia i jest bardziej wymagająca.

Co na Cergowej?
Największą atrakcją szczytu jest wieża widokowa wybudowana w 2018 roku. To drewniana budowla o zwężającej się ku górze konstrukcji, której podstawa ma wymiary 9,5 x 9,5 m. Składa się z przyziemia, trzech pośrednich poziomów przeznaczonych do obserwacji na stojąco oraz platformy widokowej z miejscami do siedzenia. Platforma ta jest osłonięta wielospadowym dachem pokrytym gontem.
Wieża mierzy 22 metry wysokości, a jej forma i proporcje elewacji nawiązują do tradycyjnych kanadyjskich wież wiertniczych, które były charakterystycznym elementem krajobrazu Podkarpacia na przełomie XIX i XX wieku.
Ze jej szczytu rozpościera się szeroka panorama obejmująca nie tylko Dukielszczyznę, ale również Beskid Niski, Bieszczady, Beskid Sądecki, Gorce, Pogórze Karpackie z Dołami Jasielsko-Sanockimi, a także Karpaty Słowackie i Tatry.
Cergowa to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę dla miłośników natury i pięknych krajobrazów. To doskonały wybór zarówno dla doświadczonych turystów, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z górskimi wędrówkami. A po trudach pieszej wspinaczki, warto wrócić na odpoczynek do Komborni.