
Wyprawa na górę Cergową
2025-03-02
Basen – Zimowa Promocja Rodzinna
2025-03-06
Wyprawa na górę Cergową
2025-03-02
Basen – Zimowa Promocja Rodzinna
2025-03-06Rymanów-Zdrój

Dwór Kombornia jest doskonałą bazą wypadową do krótszych i dłuższych wycieczek
Niespełna 30 minut jazdy samochodem od nas znajduje się m.i. Rymanów-Zdrój, warta zwiedzenia wieś uzdrowiskowa w sercu Beskidu Niskiego.
Położony wśród gór nad rzeką Tabor Rymanów-Zdrój to malownicza miejscowość w powiecie krośnieńskim. Jego historia nie jest może bardzo długa, ale z całą pewnością ciekawa.
Narodziny uzdrowiska
Początki miejscowości sięgają 1872 roku, kiedy to Anna i Stanisław Potoccy zakupili dobra rymanowskie. Położony w pobliżu Iwonicz-Zdrój i jego źródła minerale, były inspiracją do poszukiwania wód i tutaj. 16 sierpnia 1876 roku syn Anny Potockiej, Józef, odkrył pierwsze źródło podczas spaceru nad brzegiem Taboru. Badania wody trwały trzy lata, a wyniki analiz potwierdziły wysoką zawartość jodu i żelaza w wodzie, co stało się przyczynkiem się do rozwoju uzdrowiska. W 1882 roku uzdrowisko zdobyło srebrny medal na wystawie przyrodniczej w Krakowie.
Zaczęły powstawać pensjonaty i wille przyjmujące kuracjuszy, a w 1885 roku powstała pierwsza kolonia dziecięca. Rymanów-Zdrój stał się popularnym miejscem wypoczynku i leczenia.
Trudne czasy wojen
Rozwój miejscowości przerywały wojny światowe. Najpierw pierwsza, której front przechodził przez Rymanów-Zdrój aż trzykrotnie, poważnie zniszczyła uzdrowisko. Odbudowa ruszyła wkrótce po ustaniu działań wojennych. W dwudziestoleciu międzywojennym oddano do użytku uzdrowiska dla dorosłych i dzieci, dom zdrojowy, pijalnię oraz łazienki. W 1928 roku uzdrowisko ruszyło na nowo. Jednak II wojna światowa ponownie spustoszyła okolicę. W latach 1940-1942 uzdrowisko było nieczynne, a w 1943 roku krótkotrwale przebywała tu Emmy Göring, żona Hermanna Göringa. Pod koniec wojny spłonął reprezentacyjny Dom Gościnny, co było ciosem dla infrastruktury uzdrowiskowej.
Powojenny rozwój
Odbudowa ruszyła wkrótce po wojnie i dzięki niej powstały sanatoria, które mogły przyjmować kuracjuszy cały rok, nie tylko - jak wcześniej - sezonowo.

Dziś Rymanów-Zdrój jest jednym z najważniejszych polskich uzdrowisk, oferującym kuracjuszom lecznicze wody mineralne
W miejscowości znajdują się liczne sanatoria, pijalnie wód mineralnych oraz park zdrojowy.
Odwiedzając miejscowość warto zobaczyć tężnię solankową, kościół św. Stanisława Biskupa oraz zabytkowe wille, takie jak „Biały Orzeł” czy „Opatrzność”.
Po spacerze po Rymanowie-Zdroju, warto wrócić do gościnnego Dworu w Komborni na relaks i wypoczynek.